Télen nagyon tud fázni az ember keze, viszont a vastag, meleg kesztyűk csak egy ideig jók és nem minden esetben. Pl. ha valamit csinálni szeretnél és szükség van az ujjaidra, akkor a vastag kesztyű akadályozza a tevékenységet, de az is lehet, hogy csak szimplán úgy megmelegszik a kezed a mindent takaró kesztyűben, hogy már nem kényelmes.
Most egy nagyon gyorsan elkészíthető, praktikus kézmelegítő mintáját hoztuk el neked, amelyet bármilyen vastagabb fonalból el tudsz készíteni. Ha még gyapjút is tartalmaz a fonal, az extra jó, mert a természetes gyapjú nagyon jó melegítő hatású.
Hozzávalók:
A felhasználható fonalak a FonalLak kínálatából: Alize Superlana Maxi, DMC Knitty 10, Nako Spaghetti, Gazzal Viking
A mintadarabot Alize Superlana Maxi fonalból készítettem 9-es tűvel.
A mintaleírás végén egy letöltehető dokumentumban is megtalálod a mintaleírást.
Kesztyű elkészítése
Az elkészült kesztyű mérete egy átlagos felnőtt méret, ennél lehet nagyobb és kisebb is, ahogy a kezedre illik. Fogom jelezni azokon a helyeken, ahol tudod még bővíteni vagy szűkíteni a méretet.
A minta, amit használni fogunk a mandzsetta részen hamispálca, a kesztyű testén pedig búzaszem. NAGYON FONTOS, hogy a búzaszem mintánál NAGYON LAZÁN dolgozz, különben meggyűlhet a bajod a következő sorban és nem utolsó sorban a kesztyűd sem lesz lágy és puha, hanem kemény és merev. Szóval lazulj el gondolatban és horgold velünk ezt a praktikus, gyorsan elkészülő téli kiegészítőt.
A mandzsetta résszel kezdjük oda-vissza sorokban haladunk.
6 láncszemet horgolunk az első sorban, majd minden sorban oda-vissza haladva 5 hamispálcát készítünk. A sor elején egy láncszem magasítás és a magasítás tövébe készítjük az első hamispálcát, minden sorban 5-öt.
A második sortól kezdve a hamispálcának csak a hátsó szálába dolgozunk, így nagyon szépen kirajzolódik egy kötött passzémintához hasonló minta. Én 12 sor hamispálcát csináltam, de itt csinálhatod többre vagy kevesebbre, ahogy körbeéri a csuklódat.
A 12. sor végén nem készítünk magasítást, hanem a két végének összefogásával kúszószemekkel összehorgoljuk egy hengerré az eddig elkészült munkát.
Elfordítjuk és a továbbiakban a korábban készített munka oldalában dolgozunk tovább a kesztyű testének kialakításával. Egyenletesen elosztva vegyél fel 14 rövidpálcát az oldalrészen.
Ha kisebb mandzsettarészt csináltál, akkor kevesebb, ha nagyobbat, akkor több szemet készíts az első sorban.
A búzaszem mintához tartozó láthatatlan sorzárással zárd a sort vagy dolgozz spirálban, ha nem vagy kibékülve a sorzárással. Spirálban dolgozás esetén a sor kezdetét jelöld szemjelölővel.
A következő sortól kezdve búzaszem mintával haladunk. 2. sorban 6 szemet horgolunk búzaszem mintával utána a következő kettő szembe szaporítunk, vagyis egy szembe kettőt öltünk. Utána 6 búzaszem mintát készítünk még, ezt követően vagy zárjuk a sort, vagy jelöljük a sor kezdetét.
3. sorban 7 szemet horgolunk búzaszemmel, ezt követően a következő két szembe szaporítunk az előző sorban írtaknak megfelelően, majd 7 búzaszem következik. Ezután 8 soron keresztül minden szembe 1 szemet öltünk.
Ha ez elkészült, eljutottunk a hüvelyujjunkig. Tudod kevesebbre és többre is venni a sorok számát, az első két sor szaporításnál több szaporítás nem fog várhatóan kelleni.
A következő sorban készítünk 7 búzaszemet majd 2 láncszem következik, ezt követően 4 szem kihagyásával az 5.be visszaöltve folytatjuk a sort 7 búzaszemmel. Ezután még 3 sort készítünk (ha úgy gondolod, lehet több is) minden szembe 1 búzaszemmel. A végén zárjuk a sort és eldolgozzuk a fonalvégeket.
A kesztyűnknek csinálunk egy párat és már hordhatjuk is.
Sok sikert és jó téli alkotást kívánunk!
A mintaleírást PDF dokumentum formájában INNEN tudod letölteni.