A pólófonal egy nagyon divatos, trendi alapanyag manapság. Tulajdonképpen egy újrahasznosított anyagról van szó. A ruhagyártás során fennmaradt felesleg felcsíkozásával és gombolyításával állítják elő. A termék így az alapanyag függvényében igen sokféle (mind anyagában, mind színében) lehet. Ha az alapanyag egy magában vastagabb anyag, a fonal is vastagabb lesz, míg az elasztikusabb anyagok vékony, rugalmas fonalat eredményeznek.
A gyártás folyamatából adódóan az alapanyag, amiből a fonalgombolyagok készülnek, végesek. Ebből adódik az, hogy ugyanolyan színű, mintájú fonalat még adott esetben két egymást követő szállítmányban sem tud reprodukálni a gyártó, így a forgalmazó sem.
A gombolyagok fontos ismérve a súly és a fonal hossza.
A súly egy fontos tájékoztató érték. A legtöbb gyártónál a nagy gombolyagok súlya 700 g, de van olyan gyártó, ahol a súly kevesebb (5-600 g is lehet). A hossz részben összefügg a súllyal, bár mivel különböző alapanyagokról beszélünk, amelyeknek a súlya is eltérhet, így a hossz is változhat. A legtöbb gyártó minimum 120 m (ami általában több) gombolyagokat gyárt.
A leginkább megbízható gyártók (saját tapasztalatunk alapján is) az európai gyártók. A WelcomeYarn és Bobbiny gyártók súly és hossz tekintetében abszolút az átlag feletti gombolyagnagyságot gyártanak megbízhatóan.
A pólófonal minősége nem egy kőbe vésett ipari standard. A gyártó kapacitásain és hozzáállásán múlik sok esetben, hogy milyen minőségi előírásokat állít fel magának. A csíkokra vágott alapanyag minden egyes méterét a gyártók (WelcomeYarn, Bobbiny) átnézik és a nem megfelelő részeket (elvékonyodások, túlzott elvastagodás) kivágják. Ezeket a részeket másképp fogják hasznosítani. A csíkokat ezután felgombolyítják. Az anyagvégeket csatlakoztathatják egymáshoz akár gombolyagon belül is. Ennek több lehetősége is lehet: összecsomózhatják, összevarrhatják (ezt főleg török fonalakban láttam, ahol sokszor az anyagtól merően eltérő színű cérnával történik eme művelet), illetve hagyhatják csak úgy összedolgozás nélkül. Ilyenkor a felhasználóra van bízva, hogy mit tesz az anyagvégekkel. A Bobbiny gyár ezt a módszert követi.
A gombolyagokba nem látunk bele, sem a vásárló, sem a forgalmazó. A gyártó megbízhatóságában bízhatunk, éppen ezért fontos megtalálni azokat a gyártókat, akik minőségi anyagot adnak a piacra, saját terméküket felvállalják, saját címkével látják el, amin a legfontosabb ismérvek (köztük a gyártó megnevezése, elérhetősége is szerepel). Sok olyan fonalat látunk a piacon, amelyen sem címke, sem semmilyen azonosító nem szerepel. Azon túl, hogy törvényi előírás, fontos a vevői döntésben is. Hiszen ha címke nélkül vásárolunk egy jó minőséget, honnan tudjuk, hogy legközelebb mit keressünk, vagy ennek az ellenkezője... ha rossz minőséget veszünk, honnan tudjuk, hogy legközelebb mit kerüljünk el?
Szintén a címkén szereplő fontos információ az ajánlott tűméret...
A pólófonalak - mivel a fent említett gyártási technológia miatt - különböző vastagságúak lehetnek, így az ajánlott tűméret is tájékoztató jellegű. Ha valaki hozzánk bejön a boltba vagy telefonon keres és pólófonalat szeretne venni és ahhoz tűt is, a legfontosabb kérdésünk, hogy mit szeretne csinálni. A kosár készítéshez kisebb, míg a szőnyeg készítéshez nagyobb tűt szoktunk ajánlani. A legtöbb pólófonalhoz - kosárkészítés esetén - a 10 mm-es tű ajánlott, hiszen itt fontos, hogy egy szoros, jól tartó oldalfalat tudjunk létrehozni. Szőnyeg készítésnél viszont ez nem szempont, sőt, pont, hogy nem egy merev anyagot szeretnénk létrehozni. Szőnyegkészítéshez 12-es vagy ennél is nagyobb tűt szoktunk ajánlani. Fontos tudni, hogy minél szorosabb végeredményt szeretnénk, annál kisebb tűt válasszunk az adott fonalhoz. A pólófonalhoz extrém esetben akár 4-5-6-os tűt is lehet használni, de kezdőként a 10-es tű a leginkább kihasználható.
Ha két vagy esetleg még több színt szeretnénk egy munkában összehozni, akkor fontos, hogy a felhasznált anyagok nagyjából hasonló tulajdonságúak legyenek. Ne legyen az egyik sokkal vastagabb, mint a másik és nagyjából a rugalmasság is hasonló legyen. Ha már gyakorlott vagy, akkor egy fotóra ránézve is nagyjából meg tudod állapítani ezeket a legfontosabb tulajdonságokat, de ha bizonytalan vagy, keresd meg a hozzáértő forgalmazót, aki biztosan tud ebben segíteni. Mi, a FonalLaknál nagyon nagy tapasztalattal rendelkezünk, bátran keress meg.
Meglepődtem mikor megtudtam, hogy pólófonalként az eredeti alapanyag (ami ugye a textilipari felesleg) csupán 20%-a hasznosítható, ami elég kicsi arány. Hogy mi lesz a maradékkal, azt megtudhatod a következő bejegyzésemben hamarosan.